OVČARSKI PES

Ovčarji so psi, ki so bili vzrejeni zato, da bi svojemu človeku pomagali pri delu z ovcami, kozami, kravami in drugimi domačimi živalmi. O tem piše Karmen Zahariaš: »Od davnine so psi pastirjem po vsem svetu pomagali pasti in varovati črede. Čeprav se je ponekod to sodelovanje ohranilo v skoraj nespremenjeni obliki vse do danes, pa je ob sodobnih načinih reje živali po vsem svetu potreba po pastirskih in ovčarski psih upadla in vloge teh psov so se spremenile. Iz mnogih ovčarskih pasem so se razvili izvrstni službeni psi, ki so poleg bistrosti, volje za delom in vodljivosti ohranili tudi precejšen del ovčarske dediščine, pastirske pse, nekdaj varuhe čred, pa danes cenimo kot zanesljive čuvaje.«

(http://www.kdkrim.si/dokumenti/ovcarski%20psi.pdf)

Wicani Touched by a dream

 

    Tudi vzreditelja borderskih ovčarjev, Barbka in Sašo Novak, razmišljata o delu ovčarskega psa: »Nekatere pasme so bile "vzrejene" zato, da bi z njimi lahko čuvali in branili ovce (in drugo živino) pred volkovi in drugimi zvermi (na primer šarplaninec, kraševec, kavkaški, maremanski ovčar), druge pa predvsem zato, da so sodelovale s človekom - pastirjem. Med te sodijo vsi britanski ovčaski psi.« V nadaljevanju razložita, kaj naloga ovčarskega psa dejansko je: »Njihova naloga je, da pripeljejo ovce tja, kamor jim ukaže pastir, da zaustavijo in vračajo ovce, ki so zašle, da pomagajo pastirju razdeliti čredo na dva ali več delov ali izdvojiti samo eno ovco. Ti psi vračajo ovce v ograde in pomagajo zganjati ovce po pašnikih pa tudi na sejmih in drugod. Njihovo delo ni niti malo lahko. Z dobro vzgojo lahko postanejo izredni delovni psi, ki imajo močan ovčarski nagon in neizmerno željo po sodelovanju s človekom. Zato ni presenetljivo, da prav te pasme sodijo med tiste, za katere je značilna največja stopnja delovne inteligence.«

(http://www.britanci.com/aktualno_pasnja_clanek.htm)

In the wings of hope KoToRa

ŠKOTSKI OVČAR KOT OVČARSKI PES

   Tudi pri škotskih ovčarjih se spet uveljavlja test z ovcami. Ta test se imenuje test pašnih zasnov, kjer se preverja, koliko naravnega instinkta za pašnjo je psu ostalo. Vendar pa sam razvoj pasme ne temelji na delu z ovcami. Kot piše Neda Starman, vzrediteljica škotskih ovčarjev je »namen teh testov je vnesti v vzrejo živali z uravnovešenim karakterjem. Škotski ovčar naj bi bil družaben pes, brez znakov nervoze. Dokazalo se je, da  imajo psi z močim nagonom na ovce tudi bolj stabilen karakter brez znakov plašnosti in nervoze.«

(http://www.holy-collies.si/stranice/sheepdog.html)

 

V Sloveniji in Italiji obstajajo tudi tečaji pašnje ovac. Cilj začetnega tečaja je naučiti pse, da združijo čredo, jo po vodnikovih navodilih vodijo v določeno smer in naženejo v ogrado.

A Blue Pearl Of The Holy Mountain

Martina Bossi, učiteljica pašnje meni, da je pes, ki naredi tečaj pašnosti, veliko bolj poslušen in samozavesten. Pravi, da psa nič ne osreči bolj, kot da mu omogočiš, da dela nekaj, kaj je v njegovi prvinski naravi.

Essanjay Encore